Графичен дизайн под Linux Fedora с продукти за векторна и растерна обработка - Inkscape & GIMP.
Какво знаем за Linux? За Linux знаем, че е ядро и въз основата на това ядро са създадени множество разновидности, наречени дистрибуции. Има дистрибуции за сървъри и за обикновения потребител.
Дебиан е за сървъри, а дебиан базирани дистрибуции като Ubuntu, Mint, USU са за обикновеният потребител, Ubuntu навлиза и в мобилните комуникации. Други дистрибуции базирани на RedHat са: Fedora, Gentoo, OpenSUSE и Mandriva . РедХат се съсредоточават главно върху сървърите и поддръжка на сървъри.
Една от дистрибуциите, която може да стане за графичен дизайн и предпечат е Linux Fedora. Fedora има DVD дистрибуция, която има пакети за cmyk поддръжка и печат. Но в България микой не работи с федора и да извършва предпечатна подготовка.
Какви програми има за векторна и растерна обработка и предпечатна подготовка?
GIMP - GNU image manipulation program - програма, която обработва снимки със специални художествено фотографски ефекти като Adobe Photoshop, но за разлика от платеният си аналог, GIMP няма CMYK, Pantone поддръжка за предпечат. Но има специална приставка за CMYK - Separate+. В по-новата версия на Gimp 2.8 има нова приставка за CMYK поддръжката и предпечат. По принцип GIMP е за уебдизайн и рисуване.
Inkscape - Мастилената капчица. Програма за обработка на векторни изображения. Платените аналози на Inkscape ca Adobe Illustrator и CorelDraw, които поддържат CMYK и Pantone. Inkscape също поддържа CMYK, но не поддържа Pantone цветови библиотеки (преди и аз мислех като останалите, но се поразрових щателно в Google и намерих ценна информация че има Pantone библиотеки за мултиплатформени продукти с отворен код, и аз бях скептик, но се оказа, че и за Linux има).
Scribus - програма за предпечатна подготовка, която поддържа CMYK, но не поддържа Pantone цветови библиотеки. Платените аналози на Scribus са Adobe InDesign и CorelVentura, които поддържат CMYK и Pantone. Не съм запознат с печатните технологии, тъй като не съм бил в печатница.
Със Scribus можете да създавате корици за книги, да редактирате текст, да вмъквате изображения и илюстрации.
И да използвате тройната комбинация Scribus, GIMP, Inkscape. за текст, растер и вектор.
Мит ли е, че Linux не става за графичен и уеб дизайн, за аудио и видео обработка, за работа с 3D графика и анимация?
Чeсто се говори в средите на професионалистите, които се занимават с графичен и уеб дизайн, че GIMP, Inkscape и Scrinbus не ползват Pantone. Много хора и днес са скептично настроени, но можем да погледнем в следните полезни връзки.
Цветни палети Pantone (англ.) Pantano (исп.)
http://www.jesusda.com/projects/colorpalettes/index.html
Ето допълнителна информация за Pantone цветовите библиотеки в един форум на Gimpusers.com:
http://www.gimpusers.com/forums/gimp-developer/5587-color-paletes-for-gimp-inkscape-and-krita-also-scribus-compatible-one
За да научите тези три програми по отделно, можете да използвате видео уроци за Scribus, GIMP, Inkscape. Можете да ползвате английски и руски език.
Нещо много важно за всеки начинаещ Linux потребител:
Имайте едно наум, че: Линукс не е Уиндоус и не можете да копирате в тези специални дирекории, в които се намират жизнено важни програми. Това в светът на Линукс не е разрешено. Това е за ваше добро, при условие, че не се занимавате с Линукс като специалист /гуру/ или програмист, а сте един добър обикновен потребител с д обра култура.
Но ще ви покажа как да имате права върху папките за gimp, inkscape и scribus:
1. Отворете терминала:
1.1. Напишете следното: (за Linux Debian/Ubuntu):
sudo -s и натиснете Enter
въведете паролата си (без нея няма да можете нищо да направите)!
и пак натиснете Enter.
2. Напишете следното в терминала:
1ви начин:
chown -R ivancho/usr/share/inkscape и натиснете клавиша Enter. вие вече сте собственик на папката, т.е. имате права. Ползвайте я разумно!!!
2ри начин:
chmod 775 /usr/share/inkscape. Променили сте правата върху тази папка!!! Ползвайте я разумно!!!
3. В Linux Fedora можете да имате администратини (root) права за собственост на някои папки, за да можете да копирате и вмъквате от една папка в друга. Направете следното като отворите конзолата в Linux Fedora 18:
sudo -s
sudo password: въвеждате вашата парола за потребител ivancho в терминала. Внимание! Тя не се вижда! натиснете клавиш Enter.
Напишете следното в терминала:
[root@unknown ivancho]# chmod 775 -R /usr/share/inkscape
Натиснете Enter. Внимание!!! Това, което виждате в квадратните скоби, не се копира, а показва, кой е потребителят въвел паролата.
и още една команда в терминала/конзолата:
chown -hR rororo /usr/share/gimp
chown -hR rororo /usr/share/inkscape
chown -hR rororo /usr/share/fonts
По този начин ако ползвате Gimp, ще можете да копирате свалените файлове, скриптове, приставки и четки специално за тази програма и ще можете да ги ползвате.
Ако ще се занимавате с Linux сериозно, трябва да се запознаете с Линукс от самото начало.
ЗАПОМНЕТЕ:
chmod - променя разрешението върху папката.
chown - променя собственика и групата.
За да инсталирате тези палети, можете да направите следното:
1. Цъкнете върху линка color-palettes.7z Versión 1.6.0 (80 KB). от техния сайт с десният бутон на мишката и ще се появи диалогов прозорец. Изберете Save Link As и натиснете върху него с левият бутон на мишката и го изтеглете в новосъздадената папка pantano.
2. Разархивирайте го с 7zip - програма за всяка операционна система, изтеглете го оттук!
3. За MS Windows потребители: разархивирайте палетите в съзадена от вас папка - paleti и след това ги копирайте от папка pantano в тази директория: C:\ProgramFiles\Inkscape\shares\palettes.
3.1. За Linux потребители:
Кратко пояснение за тези, които тепърва навлизат в света на Linux:
Всяка дистрибуция има различен файлов мениджър, два от тях са - за Gnome и за KDE - GNOME (GNU Object Module Environment - Графична среда GNOME използва X-Window (може да не се изразявам правилно) и KDE (Kool Desktop Environment). GNOME има файлов мениджър Nautilus, а KDE има файлов мениджър Dolphin. И двата файлови мениджири са като Windows Explorer на MS Windows.
Ако сте в един от тях KDE - dolphin или GNOME - nautilus, създайте си нова папка като натиснете клавиша F10 и ще се появи новата папка с име New Folder и можете да я преименувате на pantano. Ако не знаете как става това, научете добре основите на линукс дистрибуциите и си изберете подходящата за вас и вашите нужди.
Но още по-лесно става и с десния бутон на мишката: Create New Folder във файловият мениджър nautilus за GNOME и файловият мениджър dolphin за KDE. После преименувате папката New Folder на pantano в директорията Home.
4. Ако сте Linux Ubuntu/Mint/Kubuntu/Debian потребител, отворете си терминала /командният текстов интерпретатор/ и напишете следното: sudo -s, натиснете клавиш Enter. Ще ви помоли да въведете вашата парола и отново да натиснете Enter. По същият начин можете да направите и под Linux Fedora, ако сте с KDE (K Desktop Environment) графична среда натискате бутона Menu>Application>Utilities>Terminal. В конзолата напишете следното:
su -, натиснете клавиш enter, въведете вашата парола и пак натиснете enter за край.
напишете следното: /home/pantano/sh install.sh в терминала и натиснете клавиш Enter.
Тази команда install.sh не работи!!! Защо не работи ли? Защото това е скрипт и въз основа на този скрипт се прави изпълним файл. Това е за хора с по задълбочени познания и с голямо търпение и здрави нерви.
Направете следното:
отворете файловият мениджър Dolphin KDE с натискането на левия бутон на мишката,
отворете папката pantano вътре в нея ще видите втора папка, казва се: color-palettes. отворете я.
натиснете F3 за разделяне на файловият мениджър на прозореца - ляв и десен.
Идете в най-лявата част на файловият мениджър Dolphin, натиснете върху папката Root с левия бутон на мишката.
Отидете в десния прозорец с мишката и щракнете върху папката usr, отворете я и ще видите в нея папката share, а в тази папка ще видите папката inkscape, а в нея - папката palettes.
Отидете в лявата част на файловият мениджър Dolphin и с мишката щракнете върху новосъздадената папка pantano и я отворете. в нея ще видите разархивираната папка color-palettes и я отворете.
В лявата част на прозореца на файловия мениджър Dolphin отворете папката pantano и после color-palettes с левия бутон на мишката и с показалеца на мишката, т.е. курсора изберете всички файлове, копирайте ги с десния бутон на мишката Copy и ги вмъкнете в дясната част на файловия мениждър Dolphin в папката usr/share/inkscape/palettes с десния бутон на мишката Paste. Готови сте.
После отворете програмата Inkscape и вижте дали има промяна в подредбата на палетите.
Можем да си отговорим на следният въпрос: Linux става ли за работа с продукти за графичен и уеб дизайн, анимация, видео и аудио обработка? Мит ли е това? Склонни ли сме да повярваме?
Pixar едно от най-големите студия на Hollywood, USA - Холивуд, САЩ работят с Linux, но модифициран за тяхната работа, за повече информация давам следните полезни връзки:
1. Pixar:
http://en.wikipedia.org/wiki/Pixar
http://www.pixar.com/about/Our-Story
2. Pixar и други компании използват Linux сървъри (обслужващи машини):
http://blogs.computerworld.com/pixars_rendering_software_big_on_linux_servers_not_mac
http://linux.slashdot.org/story/05/07/27/1551250/disney-dreamworks-pixar-go-linux
Pixar превключва на Mac OS за да извършва своите дейности в областта на анимацията
За повече информация вижте тук.
3. Какви продукти ползва Pixar Studio? Ето отговор на вашите въпроси:
https://renderman.pixar.com/products/tools/faqs.html
http://answers.yahoo.com/question/index?qid=20091014174735AALEh9p
Какви компютри използват в Pixar? Прочетете повече. В самият форум се споменава, че използват 99% MacOS за видео и за аудио обработка. Темата в този форум е от 2003 г. Може да е стара, но винаги може да служи като първоизточник на информация.
4. DreamWorks също използва Linux RenderFarm
http://www.linuxjournal.com/article/4803>http://www.linuxjournal.com/article/4803
5. Disney използва Linux
(статията е от 2002 г.)
http://www.nytimes.com/2002/06/18/technology/18LINU.html
http://www.linuxtoday.com/upload/walt-disneys-real-commitment-to-open-source-120821075959.html
6. WetaDigital - Световноизвестна компания в областта на визуалните ефекти, базирана от 1993 г. в Wellington, Нова Зеландия. Ето повече информация за тяхните разработки в областта на свободния софтуер. Можете да маучите с какво се занимават основно от тук.
Има интересни статии и отговор на въпросите:
Какво е Linux? и Кой ползва Linux? също така За какво се използва Linux? Статията е от 10.08.2002 г.
http://www.lugod.org/presentations/ca4h/used_for.html
http://www.lugod.org/presentations/ca4h/who_uses.html
http://www.lugod.org/presentations/ca4h/learn.html
Искате да рисувате и да правите художествени оформления с Xara Xtreme във Fedora 18, но я няма в хранилищата на Linux Fedora. Опитах да я намеря с YUM Extender, но не присъсътва и си мислех, че всичко е загубено....
Има надежда: Отидете в сайта на Xara Xtreme и я свалете. Изберете http://downloads.xara.com/opensource/RecomXaraLX0.7_rev1692.tar.bz2. създайте във Fedora 18 Нова папка, дайте й име XaraXtreme и я свалете в новосъздадената папка. Отидете в създадената папка XaraXtreme и я разархивирайте с Ark. После отново отивате в Папката XaraXtreme и в разархивираната папка xaraxl
Докато сте в папка /home/downloads/xaraxtreme/xaralx/bin, цъкнете с мишката върху ограденото в квадратчето с черният контур:
Програмата стартира под графична среда Gnome3 и с GTK - GTK+ (съкращение от GIMP ToolKit).
Ето информация за GTK:
http://en.wikipedia.org/wiki/GTK%2B
GTK е за Gnome, a Qt e за KDE, четете тук:
https://wiki.archlinux.org/index.php/Uniform_Look_for_Qt_and_GTK_Applications
GTK vs KDE
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1661182
http://forum.kde.org/viewtopic.php?f=15&t=102389
При Linux Fedora 18 Spheric Cow липсва пакети за инсталиране на XaraXtreme, VLC, пакети за видео обработка pitivi, openshot. Ако имате два компютъра - на единия си инсталирайте Linux Fedora 18, а на другия Debian, Linux Ubuntu/Mint или каквото си пожелаете. Тези оакети като pitivi и vlc могат да се добаявят. Pitivi го има в хранилището на Fedora 18 Spheric Cow, а VLC можете да си добавите като прочетете следните инструкции или направете следното, ще си послужа с цитат:
'Fedora 11 (Leonidas), Fedora 12 (Constantine), Fedora 13 (Goddard) and Fedora 14 (Laughlin)
Use RPM Fusion for F11, F12, F13 and F14 (available for x86, x86_64, ppc and ppc64)
Install rpmfusion-free-release-stable.noarch.rpm for F11, F12, F13 and F14.
$> su -
#> rpm -ivh http://download1.rpmfusion.org/free/fedora/rpmfusion-free-release-stable.noarch.rpm
#> yum install vlc
#> yum install mozilla-vlc (optional)'.
Често си задавам въпросите дали всяка една дистрибуция е годна за графичен дизайн? Този въпрос е неправилен! Най-правилно е да се зададе въпроса: Гимп и Инкскейп достатъчно добри ли са за нуждите на графичният дизайнер? Повечето са на мнение, че не стават за нищо, освен за аматьори. А всеки аматьор не е започнал с Gimp и Inkscape, a c CorelDraw и AdobePhotoshop, това е самата истина! Gimp се появява като алтернатива на Photoshop през периода 1995 г до сега - от проекта на двама американски колежани/студенти - Кимбъл и Матис, а Inkscape e наследникът на Sodipodi през периода 1999-2003 г. През 2003 се появява новият проект с име Inkscape. Това са продуктите с отворен код, които се разпространяват свободно с GNU GPL.
Човек трябва да е доволен и балгодарен, че все има нещо, скоето да може да борави. Не е важно каква дистрибуция ще се използва, а теоретичните и практичните знания и умения!!!
Ето още някои мои разработки, които сте виждали в самото начало:
Лого с Inkscape
Обработка на снимки с GIMP
Векторна Рисунка с Inkscape
Орнаменти с Inkscape
Колаж/плакат с GIMP и Inkscape
Плакат с GIMP
Фотообработка с GIMP
Нека си дойдем на думата
По принцип Linux става само за сървъри. Правят се опити с някои дистрибуции като Ubuntu, Kubuntu, Mint, Fedora да се навлезе и в пазара на настолните системи или по-накратко казано домашни компютри. А операционни системи като Mac и Windows вече са в употреба от професионалисти дизайнери, художници, програмисти, инженери, а и геймъри (особено на Windows).
За професионални програми в областта на графичният и уеб дизайн са на всички до болка познати продуктите на Адобе корпорация: Adobe Photoshop, Adobe InDesign, Adobe Illustrator, Adobe Flash Catalyst, Adobe Aftereffects, Adobe Premiere, Adobe Dreamweaver, Adobe Fireworks - те имат всичко, но кой от българските графични дизайнери ги ползва на 100%? Какво искам да кажа с това? Искам да кажа, че всеки който иска да се занимава като начинаещ с графичен дизайн преди всичко трябва да имат общи представи и да четат книги за тези продукти, а не само да се записват на курсове, от които не всичко може да се научи. Курсовете само дават основата върху, която човек може да стъпи. А останалото е само художествено въображение. Да се има човек за графичен дизайнер не става за ден два, а това отнема часове, дни даже и години. Ако човек може да рисува, то значи ще може да прави и добър графичен продукт - графичният дизайн на визитки, флаери, диплянки, плакати, календари, фирмена идентификация или корпоративна идентичност на английски е Corporate Identity, визуалкна комуникация, цветознание или Color Theory /Теория за цветовете/. В основата на графичният дизайн стои визията а визията е кое и как трябва да излежда определен обект, например плакат, флаер, брошура, фирмена кореспонденция, колко цвята трябва да се използват и какви шрифтове като прави и с украски /серифи/. Times New Roman, Georgia, Bodoni са шрифтове със серифи. Без серифните шрифтове са: наричат ги и гротескови, имат прав наклон на перото, а те са: Arial, Helvetica, Impact, Verdana. Декоративни са свободните шрифтове като Arbat, Zhikharev, BrushType, CyrillicHarold, и др. А колкото до професионалните графични дизайнери те си знаят, но дано да ги има и тях, защото и те ще хукнат на някъде. Мисля си, че ние не сме графични дизайнери, защото нямаме тази ценност в себе си. А човек за да е
добър графичен дизайнер би трябвало да има 90% труд и 10% талант, а защо не и много голяма доза усет.
Linux Общността предлага аналози само на следните продукти без флаш - Adobe Flash Catalyst:
Adobe Fireworks, Adobe Illustrator - Inkscape, LibreOffice Draw
Adobe InDesign, Quark Press /тази програма не знам дали е продукт на Adobe! - За справки Google/. - Scribus.
Adobe Premiere - OpenShot Video Editor, KDEnlive, Pitivi.
Adobe Dreamweaver - Kompozer, QuantaPlus /вече я няма като проект както и Kompozer в хранилищата на новите версии на дистрибициите Linux Ubuntu, Linux Mint, a на Linux Fedora изобщо!/. На тяхно място има Bluegriffon.
Много потребители по форумите са на мнение, че Gimp не може да се качи на малкият пръст на Adobe Photoshop, зависи кой какво иска да прави с Gimp или Adobe Photoshop. По принцип Adobe Photoshop e сложна за учене програма за разлика от Gimp. Ако не вярвате, просто се уверете сами. Предлагам да научим филтрите и работата на двете програми и ще видите, коя от двете е по-сложна - Photoshop или Gimp. Повечето потребители се хващат на следната уловка: На интерфейсът и визията, а не на самата функционалност на двете програми. аналогичен случай е и с другите векторни програми: Adobe Illustrator и Inkscape. Подобно е и с програмите за предпечатна подготовка - Adobe InDesign и Scribus.
Човек не може да каже дали определени програми като Gimp, Inkscape, Scribus няма да вършат същата работа като платените им аналози Adobe Photoshop/CorelPaintShop Pro, Adobe Illustrator/CorelDraw, Adobe InDesign/CorelVentura. Тук тежката дума имат специалистите. Но тук ще спомена само за самите потребители като цяло. Аз изказвам само мнение. А ако си намерите книги по графичен и уеб дизайн, тогава ще можете да ползвате всяка програма, която съм споменал няколкократно.
По мое виждане само Fedora като Linux дистрибуция може да стане за графичен и web дизайн. Има какво да научим за всяка една дистрибуция от Distrowatch.com. Но това са мои настроения. Графичен дизайн под Linux звучи много нереалистично. Дистрибуциите са приятелски настроени към обикновения потребител. Всичко се диктува от две пазарни сили Търсене и Предлагане. А Търсенето и Предлгането се определя от целевите групи. А целевите групи са тези, към които е предназначен Linux. A колкото до филмите и анимацията, самите филмови компании и Pixar използват собствени раработени операционни системи. По скоро трябваше да озаглавя статията графичен и уеб дизайн с продукти с лиценз на GPL като Inkscape, Gimp, Xara Xtreme. Inkscape много се разминава с Adobe Illustrator поради липса на някои инструменти, но това са само подробности. Когато човек реши да се упражнява с определена програма и свикне с нея, той ще е много добър с програмата защото той решава до каква степен я познава.
Ако намерите туториали /уроци/ с Adobe Illustrator, Photoshop, CorelDraw, Indesign, трябва да умеете да се справяте с Gimp, Inkscape и Scribus. Ако правите 3D лого помислете за Inkscape и Blender. Inkscape има филтри, които имат Adobe Photoshop и Adobe Illustrator. CorelDraw няма тези филтри, но има други, които Adobe Illustrator и Adobe Photoshop нямат. Но всяка порграма може да се допълва.
Ето едно мое пробно изображение: http://gimpyme.tumblr.com/image/92152475970, ето и самият урок c Adobe Photoshop: http://www.adobetutorialz.com/articles/30970745/1/how-to-stylise-model-shoot-using-colourful-shapes-in-photoshop-cs5. Успех!
Няма коментари:
Публикуване на коментар