Inkscape vs Illustrator - Inkscape
or Illustrator - Inkscape and Illustrator
Дали Inkscape ще надмине/превъзхожда Adobe Illustrator някой ден?
Това е въпрос или тема, която често се обсъжда във форуми и статии. Да кажем, че Inkscape няма поддръжка Truematch, HKS и Pantone цветове за печат, тъй като те са платени. В Adobe Illustrator, Adobe Photoshop и CorelDraw те си присъстват и се използват широко в печатните технологии.
Inkscape поддържа само RGB и CMYK за печат. RGB е подходящ само за цифров печат във фото студия и за CMYK печат ако файловете са експортирани или съхранени като .eps или .pdf.
Inkscape няма 3D ефекти които присъстват в Adobe Illustrator CS-CS5. Няма някои инструменти като Flare tool, Scale tool, Blob Brush, Swatch Panel, Brush Panel, SVG Effects, Ето видео уроците:....но за съжаление са изтрити.................
....... но са само за Adobe Illustrator
Pantone цветове в Adobe Illustrator
цветови библиотеки в Illustrator
Потребителска палитра от цветове в Inkscape
CorelDraw Cut Contour
Adobe Illustrator Pantone Library
cutting vinyl from inkscape with TUX PLOT in linux cutting vinyl from inkscape with TUX
PLOT in linux ubuntu graphtec ce-5000
Превръщане на цветно изображение в .EPS (подготовка за печат)
Spot Цветове - Adobe Illustrator/Photoshop
Inkscape spot цветове - възможно ли е това?
От дадената презентация ще видите какво точно няма в Inkscape. Някои дизайнери професионалисти могат да сметнат това за много голям недостатък в програмата с отворен код - Inkscape. Няма програма,която да има нещо, което да липсва. Така са решили самите разработчици. Adobe Illustrator e създадена през 1987г. Inkscape e създадена през периода 1999-2003. За повече информация ето тук. Да си кажа честно Adobe Illustrator e доказан продукт поради много ред причини, но за да ползваме Illustrator трябва да го платим. Той заема много от ресурсите от паметта за произволно четене (read only memory) и непрекъснато е жаден за обновяване (updates), това се получава при инсталирания Adobe Flashplayer или Adobe Shockwave за Windows. Inkscape e алтернатива - аналог с отворен код, програмиран на Python, поддържа уеб стандарта W3C и основното му разширение за съхраняване е .SVG. Ако работите с Adobe Illustrator, това разширение SVG (scalable vector graphics - скаларна векторна графика).
Ето малко полезна информация за разширението .svg:
"
Информация за файл с разширение "svg" |
Разширение svg |
Абревиатура Скаларна векторна графика / Scalable Vector Graphics |
Категория Графични файлове |
Описание Формат за двуизмерна векторна графика, създаден то консорциума WWW (World Wide Web Consortium (W3C)). Разработен като стандарт за изобразяване на векторна графика, използва XML за съхранение на данните. |
Програми за манипулиране на файла Браузъри Flash Player Adobe SVG Viewer Corel SVG Viewer Inkscape Microsoft Visio Източник: http://www.helpcho.bg/files.php?extid=1897 Ето няколко полезни връзки за използване на SVG в практиката, то си е чисто 100% програмиране: |
Inkscape и Adobe Illustrator могат да се допълват при обработка на векторни изображения или изпълняване на определени задачи. Интерфейсът на Inkscape e много добре разработен и много се доближава до този на CorelDraw.
Полезно и приятно е ако някой иска да прави сравнения между Inkscape и Adobe Illustrator, а защо не и CorelDraw? Adobe Illustrator и CorelDraw имат вградени цветови библиотеки с Pantone, HKS и True Match цветове, тъй като са заплатени от корпорации като Adobe и Corel.
Въпросът е следният: Дали Inkscape може да се ползва в печатането? Трябва да се опита, иначе без да се пробва няма да се получи никакъв резултат. По принцип Inkscape разработчиците са създали тази програма за работа в web дизайна като създаване на уеб бутони, уеб менюта, логотипи, работа с текст и обекти. По отношение на уеб дизайна Inkscape e подходяща за тази цел. Ако искате да създавате лога или плакати може да я ползвате, тъй като тя поддържа двата модела - RGB и CMYK.
Да не пропусна и още нещо: Инкскейп може като Илюстратор да вмъква PDF-и и да ги редактира. Поддържа и W3C за уеб и SVG за разглеждане на изображения в Internet.
Полезни връзки:
Pantone цветовете и софтуера с отворен код:
Няколко полезни връзки за Инкскейп CMYK:
Inkscape Pantone, HKS, Toyo, CMYK: Inkacape поддържа ли CMYK?
статията е на английски. смятам да я прочета няколко пъти.
Статията показва и някои примери в картинки за да видим какво може и не може да печата Inkscape. Inkscape не поддържа следните профили за печат: Pantone, Truematch, HKS, Toyo. Поддържа следните профили: RGB и CMYK.
http://www.selapa.net/swatchbooker/ - Можете да свалите Swatchbooker за Linux Ubuntu. Струва си да се разгледа. Основни характеристики:
Reads color swatches from:
- Adobe aco, acb, act, ase, acf, bcf, clr
- AutoCAD acb (unencrypted only!)
- ColorSchemer cs
- Corel cpl, xml (X5)
- GIMP gpl
- ICC named colors profiles
- OpenOffice.org soc
- QuarkXPress qcl (+cui)
- RAL bcs
- RIFF pal
- Scribus xml
- VivaDesigner xml
- Xara jcw
Reads gradient swatches from:
- Adobe grd, clr
- GIMP ggr
- OpenOffice.org sog
- Scribus xml
Reads pattern swatches from:
- Adobe pat
- GIMP pat
- OpenOffice.org sob, soh
Gets online color swatches from:
- ColorCharts.org sRGB
- Digital Colour Atlas Lab
- ICI Dulux sRGB
- Pantone CMYK (bridge/process guides only), sRGB, Lab
- RAL sRGB
Writes
- Adobe ase
- GIMP gpl
- HTML
- OpenOffice.org soc
- Scribus xml
Colors are managed: you can attach a ICC profile to a color.
Supports multiple swatches from the same material.
Swatch informations are localizable.
Limitations
Colors only. Support for gradients, color schemes, patterns, textures is expected for version 0.8
Drag and drop is possible only in the tree view.
Adobe ASE writing supposes there is not more than 1 group level. Creates corrupted files otherwise...
Opening big palettes may temporarily freeze the editor.
Ще продължа по темата:
Предпочитам Инкскейп пред Илюстратор, защото е с приятен и интуитивен интерфейс, лека програма, можеш за няколко минути да направиш лого, да правиш клип маски. Ако не знаете какво е това просто напишете в Google - Inkscape clipping mask или:
Извайване на обекти с Инкскейп
Маски и Шарки с Inkscape
Създаването на маски и шарки е интересно, защото можете да развивате вашето въображение. Например можете да създавате шарки за пакетажна или подаръчна хартия. Можете да създавате шарки и да ги отпечатате върху текстил. Наслаждавайте се докато създавате шарките, експериментирайте и творете. Вие имате тази свобода, не се ограничавайте! Някои казват, че всяко нещо си има цена и е така.
"Тази тема е за всички почитатели, поддръжници и маниаци на векторната графика. Освен, че е за пускане на векторни произведения, основно е за зарибяване на нови поддръжници, които да ни подкрепят финансово, да ходят да купуват кафето и пускат пералнята.Цитат от един пишещ във форума на Ордена на вектора http://comicsbistro.net/forum/topic.php?id=486
Първа стъпка в обучението е векторизацията на снимка или картинка. Векторни програми бол- най- популярните са Илюстратор и Корел, ако сте под Линукс* има Инкскейп, която може да се ползва и с Уиндоус, Ксара, която е фрий под Линукс и платена под Уин, Флаш, която също е от популярните, ама забравих да я спомена в началото и ако се разровите може да откриете и още, мен ме мързи. Харесайте си някоя като имайте предвид, че започвайки на нея, ще си останете на нея- прехвърлянето на друга е трудно и рядко се прави, освен ако не ви вдъхновят с крупна сума. Не се обяснявайте коя програма е по- добре, всяка има плюсове и минуси, и който ви казва, че еди-коя-си е върха на сладоледа нищо не разбира и е тъп нарцисист. И да знаете, че Фотошоп не е векторна програма, в него успешно може да правите вексели**, но това е за друга тема. Да, може и да внедрявате векторни изображения, но за това ще говорим като получите жълт колан. Разликата между растерните и векторните програми е, че последните представят изображения, при което те се описват с помощта на математически формули, функции, вектори и т. н., което ви дава малък обем на изходният файл, неразрушимо качество при различна степен на мащабиране, възможност за прилагане на неограничен брой деформации и трансформации и така нататък, и така нататък. Айде, останалото ще го оставим за по- нататък."
Векторизация - що е то?
Векторизацията е подобна на стилизацията, опростяване на една рисунка или стилизиране на снимка, работа с по-малко линии. Стилизацията е въведена от едно течение в Изобразителното Изкуство наречено Експресионизъм. Наивизмът работи с по опростени форми на като използва линии и контур. Контурът е само очертаване на самият обект. В Inkscape се нарича очертаване или outline, същото се нарича и в CorelDraw, а в Adobe Illustrator - stroke. С помощта на тези програми можете да превърнете очертанието/контура в пътеки. В Adobe Illustrator e по следният начин: Първо, начертайте нещо с кривата на Безие или инструмента Pentool някаква крива и удебелете контура/очертанието до 2 пункта. Второ, маркирайте целият обект с мишката. Трето, отидете Menu Object>Expand и ще ви се покаже Диалогов прозорец Fill (запълване) и Stroke (очертаване/контур), натиснете върху с Stroke отметка и ще видите крайния резултат. По същият начин можете да го направите и с Inkscape, там е много по удобно. Първо, изберете Инструмента за чертаене на кривите на Безие. Второ, начертайте нещо, каквото и да е. Трето, за нагледно мога да ви покажа как да направите тези последователни стъпки.......
За да не пропусна още идеи за векторизацията или стилизацията, която служи за използване на по малко линии, а при векторизацията, по-малко обекти, но е хубаво да се добавят и сенки и оттенъци, но зависи какво изображение обработваме. В Google картинки си намерих ябълка
и започнах да я очертавам с инструмента кривите на Безие. А кой е Безие, потърсете в Google (има потърсени резултати и за хотели в Безие, Франция). За по-точно търсене пишете само Безие или напишете на латиница Bezier curves и на първа страница ще видите Bezier curves Wikipedia (аз избрах да е на руски, тъй като е близък до нашия език). Но ето и оригиналната английска статия в Свободната Енциклопедия за кривите на Безие. Кривите на Безие се използват във всички програми за векторна и растерна обработка. Можете да намерите и в Google картинки - кривите на Безие, хубаво е да знаете и за тях, но всичко с времето си.
A, щях да забравя да сложа и клипчето за векторизирането или ръчното трасиране на изображението на ябълката, която виждаме горе. ММММММ, вкусна и сочна......
A, щях да забравя да сложа и клипчето за векторизирането или ръчното трасиране на изображението на ябълката, която виждаме горе. ММММММ, вкусна и сочна......
Inkscape и Xara Xtreme
Между другото в клипа включих и Xara Xtreme, която е абсолютно подобие на CorelDraw и е още по-интересна. Лесна програма няма, има само интересна програма. Човек може да се интересува, да желае, да иска и обратното е вярно.
Полезен съвет как да използваме Xara Xtreme.
http://xquisites.wordpress.com/2009/04/03/%D0%B1%D0%B5%D0%BB%D0%B8-%D0%B7%D1%8A%D0%B1%D0%BA%D0%B8-%D1%83%D1%80%D0%BE%D0%BA-%D0%B7%D0%B0-xara-xtreme/
http://www.talkgraphics.com/showthread.php?22083-Xara-LX-Drawing-from-Gary-s-July-Tutorial
/форум/
http://netjack.wordpress.com/2006/10/13/xara-xtremegrafica-vettoriale-facile-e-veloce/
/форум на италиански език за Xara Xtreme/
http://showmedo.com/videotutorials/series?name=BnYSVmaRu
/video tutorials за Xara Xtreme на английски/
Българско Комикс Общество
http://comicsbistro.net/
http://comicsbistro.net/forum/
Има алтернатива на Pantone цветовите библиотеки - Open Colour Standard: free/open alternative to Pantone
http://boingboing.net/2009/12/13/open-colour-standard.html
http://www.designer-daily.com/open-color-standard-building-an-alternative-to-pantone-7327
http://adaptstudio.ca/ocs/
http://printguide.info/news/Open-Color-Standard---независимият-избор,1768.html
Предстоящи събития и обновления относно програмата Inkscape:
http://understandingfonts.com/blog/2011/11/typography-extensions-in-inkscape-0-49/
http://wiki.inkscape.org/wiki/index.php/BlueprintDesigningSVGfontsUsingStyles
http://libregraphicsworld.org/blog/entry/inkscape-0-48-review
http://libregraphicsworld.org/blog/entry/inkscape-embedding-or-linking
Работа със слоеве в Inkscape: Много полезен урок
http://libregraphicsworld.org/blog/entry/creating-layer-effects-in-inkscape
SVG форматът в Inkscape:
http://wiki.inkscape.org/wiki/index.php/Inkscape_SVG_vs._plain_SVG
История и развитие на SVG (scalable vector graphics - мащабируема векторна графика):
http://en.wikipedia.org/wiki/Scalable_Vector_Graphics
http://bg.wikipedia.org/wiki/SVG
http://en.wikipedia.org/wiki/SVG_Working_Group
ПРОГРАМИРАНЕ С SVG В WEB
http://webdesign.tutsplus.com/tutorials/htmlcss-tutorials/getting-started-with-scalable-vector-graphics-svg/
http://www.irt.org/articles/js176/
http://www.svgbasics.com/
http://www.w3.org/Graphics/SVG/WG/wiki/Roadmap
INKSCAPE 0.49 - ОЩЕ НЕ Е ПУСНАТ, ОЩЕ Е В РАЗРАБОТКА.
http://wiki.inkscape.org/wiki/index.php/Release_notes/0.49
http://inkscape.13.n6.nabble.com/Inkscape-0-49-Proposed-Release-Plan-td4965052.html
ВЪВ ФОРУМА НА INKSCAPE ИМАТЕ ВЪЗМОЖНОСТ ДА ПРОСЛЕДИТЕ КАКВИ СА МНЕНИЯТА ЗА ПРОГРАМАТА INKSCAPE:
http://www.inkscapeforum.com/viewtopic.php?f=21&t=9837
(ОБЪРНЕТЕ ОСОБЕНО ВНИМАНИЕ ДАЛИ Е ПОДХОДЯЩА ЗА ПРОФЕСИОНАЛЕН ГРАФИЧЕН ИЛИ УЕБ ДИЗАЙН, ДАЛИ ЩЕ СЛЕДВА Т.НАР "ИНДУСТРИАЛНИ" СТАНДАРТИ, ТАКИВА КАКВИТО СЕ СЛЕДВАТ ОТ ПРОФЕСИОНАЛНИ КОМПАНИИ КАТО ADOBE И ПРОДУКТИТЕ НА ADOBE.)
http://itvisia.com/download.php?view.562 (за Linux)
Тавм Джонг Бах - физик и издател на книги - самоучители за програмата Inkscape
http://lists.w3.org/Archives/Public/public-svg-wg/2011JulSep/0032.html
http://tavmjong.free.fr/blog/ (блогът на автора Тавм Джонг Бах)
http://tavmjong.free.fr/INKSCAPE/MANUAL/html/ (интернет ръководство за програмата Inkscape от същия автор)
http://www.informit.com/authors/bio.aspx?a=9400B8F0-AF6A-4C35-A185-6329C452BB77 (биографична справка на Тавм Джонг Бах от Каерун, живее в Париж, Франция)
Запознайте се с историята на Inkscape:
http://wiki.inkscape.org/wiki/index.php/InkscapeHistory
Gnome Illustration app - Приложения с отворен код за създаване на илюстрации в Gnome
http://www.levien.com/svg/
http://en.wikipedia.org/wiki/Raph_Levien
По принцип където има инвестиции, там се влагат пари за разработка на софтуер за векторна разработка. А работата със софтуер за векторна обработка е от жизнено важно значение. Adobe Illustrator е всеизвестен в професионалните среди за дизайн и печатни технологии. Illustrator поддържа CMYK, Pantone, HSV, DIC, FOLCOTONE, TRUMATCH, HKS, ANPA. Inkscape поддържа само RGB, HSV, и CMYK. Но ако изключим печатните технологии Inkscape и Illustrator са подобни като програми за обработка на векторна графика, но и Adobe Illustrator може да съхранява векторна графика с формат .SVG.
SVG е развит от World Wide Consortium през 1999. A Inkscape е разработен като проект през 2003 г. Adobe Illustrator е разработен и пуснат на пазара от 1987 г. насам.
Inkscape и Illustrator могат да се допъкват взаимно за разработване на графики, четки, "заваъртулки" и флорални елементи за картички и уебсайтове с художествено оформление.
Няма коментари:
Публикуване на коментар