Linux Fedora 18

Linux Fedora 18 е проект на компанията RedHat. Тя е с няколко графични среди: OpenBox, Gnome, LXDE, Cinnamon, KDE.
Fedora има CMYK библиотека при печат както и GTK Theme за смяна на цветовете, както е при Agave.
В момента съм на Linux Fedora 18. Графичната среда която харесвам и използвам е Cinnamon. Cinnamon е графичната среда на Linux Mint.
За инсталиране на пакети се използват RPM - RedHat Package Manager или Yum Extender, подобно е на Synaptic в Debian и Ubuntu.
В Linux Fedora 18 има инсталирана новата версия на Gimp 2.8.4 и няма смисъл да се надгражда. В Linux Fedora няма програма за обработка на видео Openshot, която програма присъства в Linux Mint и Linux Ubuntu, т.е. има хранилища. Какво има в Linux Fedora - ако пуснем Yum Extender, ще се появи диалогов прозорец за въвеждане на парола и като я въведем с натискане на клавиш Enter, ще намерим програмата Synfig Studio. След това натискаме бутона Select и после бутон Apply. После Yum Extender ни пита в малък диалогов прозорец дали искаме да излезем от него с да или не. Избираме Yes, за да останем, или No, за да излезнем от Yum Extender.
Пропуснах да спомена как се инсталира Linux Fedora 18. Но можете да изгледате няколко клипчета:

1.Linux Fedora 15, 16, 17, 18
2.Няколко прости стъпки за инсталиране на Linux Fedora 18
3.Fedora 18 - Quick Look - Final Release
4.Сваляне на Linux Fedora от

Подготовка за инсталация на Linux Fedora:
1. Идете на страницата на Fedora:
2. Изберете Fedora 18 DVD

DVD версията на Fedora не е Live медия, но от нея можете да заредите системата и да стартирате инсталиращата програма. Версията на DVD изисква по-малко памет (RAM) на Вашия компютър и съдържа повече програми. Тази медия е най-полезна при инсталиране на Fedora на машина, която няма връзка с Интернет.
Intel & AMD / PC съвместими
32-bit
Свалете сега!

4.4GB ISO образ на диск за 32-bit PC
Intel & AMD / PC съвместими
64-bit
Свалете сега!

4.3GB ISO образ на диск за 64-bit PC

Запознайте се с разновидностите на Linux Fedora:
http://fedoraproject.org/bg/get-fedora-options#spins
Работа с Федора и интервю с Мейрин Дъфи

Как да си инсталираме VLC Media Player, програмката с конуса в Linux Fedora?
http://www.videolan.org/vlc/download-fedora.html
http://www.howopensource.com/2011/08/how-to-install-vlc-in-fedora-15/

Ето някои инструкции:
1. Отворете терминал/конзола и въведете следните команди, след което ще поиска вашата парола и натиснете клавиш Enter:

a) su -c 'rpm -Uvh http://download1.rpmfusion.org/free/fedora/rpmfusion-free-release-stable.noarch.rpm' - след което ще ви помоли да въведете вашата парола и натиснете клавиш Enter.
б) sudo yum install vlc - ще ви помоли да въведете вашата парола и да натисннете клавиш Enter.
2. В конзолата напишете следното: sudo -s, въведете вашата парола и натиснете клавиш Enter.
3. Напишете #yum update-check.

Инсталирайте си gnome-tweak-tool през терминала на Linux Fedora:

su -c 'yum install gnome-tweak-tool' натиснете клавиша Enter
sudo password: въведете я в терминала, тъй като тя не се вижда и натиснете клавиш Enter.
След това ще ви попита дали да инсталирате пакета с Y/N. Натиснете Y за "Да" или N за "Не", но по-добре натиснете Y за "Да", по този начин можете да инсталирате пакета gnome-tweak-tool при натискане на клавиш Enter и изчакайте да приключи инсталацията.

Програмата Gnome Tweak Tool се намира в Menu>Accessories>Tweak Tool.

С тази програма ще можете да си променяте каквото пожелаете.

Полезна статия за Linux Fedora 18:

http://www.securitronlinux.com/bejiitaswrath/why-the-fedora-18-gnome-desktop-sucks-and-it-is-better-to-use-the-mate-desktop-instead/

Във всяка дистрибуция има начин как да се отвори конзолата.....
Във Fedora се отваря като отидете в System Tools->Terminal

Ето няколко интересни статии за работа с Федора 18:

http://docs.fedoraproject.org/en-US/Fedora/18/html/Installation_Guide/.

В Linux Fedora можете да имате администратини (root) права за собственост на някои папки, за да можете да копирате и вмъквате от една папка в друга. Направете следното като отворите конзолата в Linux Fedora 18:

sudo -s
sudo password: въвеждате вашата парола за потребител ivancho в терминала. Внимание! Тя не се вижда! натиснете клавиш Enter.

Напишете следното в терминала:

[root@unknown ivancho]# chmod 775 -R /usr/share/inkscape
Натиснете Enter. Внимание!!! Това, което виждате в квадратните скоби, не се копира, а показва, кой е потребителят въвел паролата.

и още една команда в терминала/конзолата:

chown -hR rororo /usr/share/gimp

По този начин ако ползвате Gimp, ще можете да копирате свалените файлове, скриптове, приставки и четки специално за тази програма и ще можете да ги ползвате.
Ако ще се занимавате с Linux сериозно, трябва да се запознаете с Линукс от самото начало.
Посетете форумът сайт на Линукс за българи както и други подобни сайтове и форуми:

http://www.linux-bg.org
http://uroci.net/uroci/39/Linux.html

Ако се интересувате от изкуство с Fedora, посетете следните полезни връзки:

Fedora 18 Media Art
Fedora Media Art
Fedora Forum

Още интересни неща за Федора Арт:

nicubunu.ro-Лично порфолио.

http://fedora-art.deviantart.com/

Какво ми е мнението за Linux Fedora?

Fedora e хубава дистрибуция и първоначално при инсталиране е малко трудничко и не е като Debian или Ubuntu. Тя е наследникът на Linux RedHat. Linux RedHat e платена дистрибуция (разновидност), а Linux Fedora e проект на компанията RedHat се разпространява свободно и може да се инсталира свободно на всеки компютър в къщи и във всяка българска фирма за уеб и графичен дизайн. От месец съм на Linux Fedora и почти свикнах с нея. Рядко забива, а зависи какво правя.
Ползвам Gimp, Inkscape, Krita, MyPaint, Blender (понякога), SynfigStudio (рядко), тъй като те са свободно разпространяеми продукти с отворен код.

Как се запознах с Linux Distros (Ubuntu/Mint/Kubuntu/UbuntuStudio/Fedora)?

Специално за мен Linux ми дава свобода да го ползвам и да си работя спокойно у дома. Чувствам се истински щастлив, че се запознах с основните функции на Linux. В самото начало бях на Linux Ubuntu/Mint/Kubuntu/UbuntuStudio. Това беше стресиращо за мен, тъй като не знаех нищо за Linux. Мислех си, че Linux е Windows. Грешни ми бяха представите за Linux. Смятах, че Linux е само за програмисти (в действителност е така). Един мой познат ме умоляваше да си инсталирам Linux, тъй като под Windows имах много вируси и проблеми. Аз дори преди десет години не се заинтересовах от Linux. Но никога не е късно. Месеците януари-март 2011 г. за първи път си сложих Linux Ubuntu 10.10 и постепенно свикнах, менюто му беше отгоре, а аз бях потребител на Windows и менюто му беше долу.
Бях свикнал с Adobe Photoshop, Adobe Illsutrator, Adobe InDesign, CorelDraw, CorelPaintShop Pro, CorelPainter, Ulead Gif Animator, SwishMax, ArtRage. Но като мигрирах от Windows към Linux Ubuntu, си ползвах успоредно Windows и Linux.

Но през месец февруари 2011 г. окончателно мигрирах на Linux. Ползвах VirtualBox и си ползвах windows 7 за графичен и уеб дизайн, но се отказах изцяло, тъй като тя товари компютъра. С течение на времето се запознах с GIMP, Inkscape, Scribus, Krita, MyPaint, Blender. Не казвам сега, че съм станал по-добър или съм "разбирач", но това ми отне много време докато мигрирам от платени аналози Adobe Photoshop, Adobe Illsutrator, Adobe InDesign, CorelDraw, CorelPaintShop Pro, CorelPainter, Ulead Gif Animator, SwishMax, ArtRage, за които не съм дал пукнат лев и да ползвам мултиплатфпрмени аналози с отворен код (свободно разпространяеми) Gimp, Inkscape, SynfigStudio, Blender, XaraXtreme, Krita, MyPaint, Pinta и други. За Linux няма Flash все още, но има HTML5. Ако искаме да се занимаваме с анимация за Linux, то трябва да учим JavaScript Animation, постепенно или с първите стъпки, намерих в Интернет още един урок за Javascript Animation. Ако ви трябват Adobe Flash и SwishStudio/SwishMax, всяка една дистрибуция на Linux има Wine, емулатор за Windows приложения. С този емулатор можете да си инсталирате стари версии на Adobe Photoshop 7, Macromedia Flash MX, Dreamweaver MX, CorelDraw 9, AdobePageMaker 6.5, SwishMax. На мен тези неща не са ми нужни.

За гледане на филми под Windows ползвах Windows Media Player, GOM Player, KMPlayer, но не и мултиплатформения VLC Player. Когато мигрирах на Linux Ubuntu, ползвах totem media player за филми и mp3 музика и VLC player.

И до ден днешен използвам само Linux и продуктите с отворен код. Доволен съм от Linux Fedora.

Още за изкуство с Linux Fedora :)

Запознайте се с логото на Linux Fedora.

История на логото на Linux Fedora. Разгледайте страницата или секцията.
Fedora Art в Devianart.com. Можете да разгледате сайтът и да обменяте мнение във форумът.
Ето няколко инструкции за работа в сферата на графичния дизайн с Linux Fedora, Inkscape, GIMP и други.

Ако желаете да сте част от екипът на Linux Fedora, можете да се присъедините към екипът и да вземете участие в техните проекти или да потърсите помощ и съвет в техния форум или стая за разговор.

Имате въпроси към и за Linux Fedora, задавайте правилно, кратко и по съответната тема въпросите си и ще получите кратък и ясен отговор.

Ако сте доволни от всяка Linux разновидност, значи сте направили своя свободен избор. Който иска да ползва Windows, нека си го сваля откъдето иска. Всичко зависи от "задклавиатурното" устройство наречено човек. Дали с административни права (root) или без тях, всичко зависи от човекът. Човекът е стопанин на себе си и компютърът.


Няма коментари:

Публикуване на коментар