Защо GIMP?

Да споделим малко за GIMP.

GIMP означава GNU Image Manipulation Program или General Image Manipulation. Тя е алтернатива на платеният Adobe Photoshop, който струва около 1899 щатски долара (за повече информация вижте Аdobe Products Prices Buying Guide). ГИМП е интересна програма и върви (инсталира се под Линукс, Мак и Уиндоус /обичам кирилица/, на английски се изписват Linux, Mac и Windows.

Защо предпочетох GIMP пред Adobe Photoshop? Gimp от самото начало ми беше без интересна и не исках да я ползвам, заради "разбъркания" интерфейс или графична среда graphical/desktop environment. През 2008 г. бях луд фен на Microsoft Windows, Microsoft Office, Adobe продуктите, които най-често използвах. Тогава изтеглих GIMP 2.6 за Windows и я пробвах известно време. Трудно ми беше да мигрирам от Photoshop на GIMP. Аз нямах познания по тези програми.... 

Питам се, защо много потребители използват Photoshop/Gimp? Каква е тяхната цел? Какво искат да постигнат с GIMP/Photoshop? И едната и другата си имат предимства и недостатъци. За разлика от GIMP Photoshop има същите pantone и cmyk библиотеки като на Adobe Illustrator. По принцип GIMP е създаден за работа в web и особено на RGB изображения. 
Но вече съществуват разработки за предпечат с Гимп и Pantone цветовете. Важното е, човек да умее да прави интерсни неща с Гимп. Как се инсталират Пантон цветовете в Гимп ако се под Linux Ubuntu/Fedora?
Отворете терминала в линукс Ubuntu и напишете следните команди:
sudo -s, натиснете клавиш Enter. Въведете вашата парола, която сте създали при инсталирането на Ubuntu.
Напишете следното: # chown -R peter /usr/share/gimp и натиснете клавиша Enter. Или напишете следното: #chmod -R u+w usr/share/gimp, #chmod -R 777 /usr/share/gimp.

Дори GIMP да има "побъркан" интерфейс и да не е подобен на Photoshop, той си има много интересни филтри, четки, моливчета, селекции, бързи маски и др. В Gimp както при Adobe Photoshop можете да създавате нови слоеве и да подравнявате слоеве - това можете да видите във версии 2,6 и 2,8. В новата версия на GIMP 2,8 можете да създавате и слоеве групи - Group layers и в тези групи да създавате своите слоеве - подобно е и във Photoshop.

КАКВО МОЖЕМ ДА ПРАВИМ С GIMP?

С GIMP МОЖЕМ ДА СЪЗДАВАМЕ слоеве, да изтриваме слоеве, да обработваме снимки, да си правим колажи и специални ефекти - подобно е и с Adobe Photoshop. GIMP е уникална програма, която няма CMYK, Pantone, Truematch библиотеки за печат, но идеята на създателите е ДА ОБРАБОТВА СНИМКИ, ДА ИМА ФИЛТРИ И ЕФЕКТИ и най-вече да е функционална и да зарежда бързо, независимо от операционните системи Windows и Mac и дистрибуциите на Linux.

Аз изцяло работя с GIMP защото го намирам за интересен и смятам да си се забавлявам с него. Моята цел е да се насоча към Web дизайна с GIMP и това е истинската тръпка. GIMP може да се инсталира свободно без да се плаща за лиценз /лицензионна такса. A Photoshop се инсталира като пробен продукт, за който трябва да се плаща 1899 щатски долара.

А сега се запознайте и с ИСТОРИЯТА НА GIMP

В самото начало


Двама студенти в Бъркли, САЩ – Спенсър Кимбъл и Питър Матис са взели решение с желание да съставят програма за обработка на изображения отколкото да съставят програма /компилатор – програма за съставяне, проргама за сглобяване/ на схеми/lisp //(list processing) списъчна обработка – програмен език създаден за лесна обработка на низ от данни, Създаден през 1959 г. От Джон МакКарти като програмен език на изкуствения инетелект с широка употреба. Източник: http://searchsoa.techtarget.com/definition/LISP // за професор Фейтмън (СS164). И двамата нямат опит в изкуството на графичния дизайн, но GIMP изглеждаше изгладен/добре подреден проект. Професор Форсайт насърчи двамата студенти да внедрят /вмъкнат/ някои нови особености и отлечителни черти/качества – носят се слухове, че интелигентната ножица е проект на Спенсър с номер CS280. Tака Спенсър Кимбъл и Питър Матис започнаха разработването на GIMP – General Image Manipulation Program – Програма за обща обработка/манипулация на изображения – ПОМИ. Те работеха по нея от доста време преди някой друг да се „докопа“ до нея или да я „кракне“, открадне - вероятно около 9-10 месеца до текущите оценки по проекта. При своя първи продукт като издание, пуснато на пазара те двамата студенти са имали функционален продукт.

И като останалите проекти, имаше скромно начинание в проекта който събра много поддръжка от обществото на потребителите. Самото общество не съобщаваше за грандиозни планове за продукт под „пара“ - Спенсър и Питър доставиха продукт, който правеше нещо. Продуктът не бе съвършен, но беше прекрасен инструмент заради двамата колежани програмисти без външно влияние. 



Не всичко беше ОК с GIMP. Често „забиваше“ и това бе причинено от приставките или проблеми /грешки/ в основния код. GIMP зависеше от Motif заради своя Графичен потребителски Интерфейс, което направи разпространението на продукта сред много потребители невъзможно. Ограниченията също така отчуждиха разработката на много „мними“ приставки. А GIMP потребителите казваха с абсурдно твърдение, че е по-стабилен от Photoshop.


Насочване на продукта към потребителите


На 13 Април 1997 година <http://xach.dorknet.com/gimp/news/> новината за GIMP се е появила и Зак насочи своите усилия като създаде уроци за работа с програмата GIMP. Zack поддържаше GIMP като отстраняваше всеки появил се „бъг“ - проблем, програмна грешка или грешка в програмния код.


Централизация:


В отговор на нуждата от централен склад за цялата програма Шон Амундсон (Snorfle) подсигури домейна с „gimp.org“. Главният сървър е www.gimp.org e предназначен за всеки да отгатне или запомни. Започва своето начало от 7 октомври 1997 г. И в него се съдържа широк набор от инструменти и каквото си поискаш когато си стартираш гимп – от извора до съветите и триковете.



Публичност – Продуктово лого на GIMP


www.gimp.org използва логото на GIMP – изображение на животно на име Уилбър, който е страхотен. Очите на Уилбър се движат и това някак си озадачава някои хора, но аз го харесвам. Уилбър е GIMP. Логото на животинчето Уилбър е създадено на 25.09.1997 от Томас Куосманен, а Уилбър заживява по своему. И това е запазената марка на продукта GIMP.


Перспективите за развитието на GIMP

На 5 юни 1998 г в 17:17 CST бе пуснат GIMP 1.0. Големите планове за бъдешето се формират сега!

Източник: http://www.gimp.org/about/ancient_history.html

Предисторията на GIMP Можете да видите на този линк:



http://www.gimp.org/about/prehistory.html


Хронологията за Развитието на Gimp от 1995 до сега можете да видите на този линк:

 http://www.gimp.org/about/history.html

GIMP e проект на двамата колежани от Бъркли, САЩ. И до ден днешен проектът GIMP се поддържа от самото общество от доброволни разработчици за повече информация:

http://www.gimp.org/mail_lists.html
http://developer.gimp.org/faq.html#id455286

Да се запознаем с GIMP

Gimp е алтернативата с отворен код на Adobe Photoshop. Поддържа се от разработчиците http://developer.gimp.org/

Всеки продукт се развива в зависимост от интересите на определено общество с обща идея и концепция за определен продукт. Концепцията е набор от идеи, които се разработват в определен интервал от време. В книгата "Изповедите на един рекламист" Дейвид Огилви посочва концепцията за продукта, който ще се предложи на пазара и кои са целевите групи:

- идея, представа, визия каква да бъде марката на продукта
- образ на марката
- целева група
- потребителски пазар

Така Питър Матис и Спенсър Кимбал са имали визия или концепция, идея за продукт, който ще е алтернатива на Adobe Photoshop и смятам, че това е тяхната дипломна работа и проект, които успешно са защитили, тъй като са колежани на около 19-24 години. А в младите хора има много "живец", те са пълни с много идеи, а възрастните, особено аудиторията от учители могат да ги насърчават, както професор Форсайт е насърчил своите студенти да внедрят нови инструменти в GIMP. 
Образът на марката на продукта е логото, животинчето на име Уилбър, което е създадено от Томас Куосманен. Целевата група е ентусиазирани програмисти и дизайнери, които могат да бъдат и разработчици. А потребителите са обикновени хора независимо от цвета на кожата и какво изповядват. Това е основният потребителски пазар задвижван от интересите на хората ползващи GIMP.

ДА обработваме снимки с Гимп

Можете да намерите много видео уроци в Youtube за обработка на изображения и специални ефекти с GIMP:
ето видеоуроците на потребители като:


tutor4u




Научете много интересни неща за Gimp. Уроците са на английски, но човекът е немец.
Уроци за Гимп на българи. Посетете секцията на ГИМП в Уроци.Нет.
Страхотни уроци за Гимп на английски език.
Как можем да рисуваме с Gimp?
С Gimp може да се рисува, както и с Adobe Photoshop. В старата версия на Gimp 2.6 се инсталира Gimp Paint Studio. Ето полезната връзка. Можете да разархивирате папката където си поискате. Но е добре да е на новосъздадена папка, която можете да използвате. А за новата версия на Gimp 2.8 можете да свалите от тук.
Как да следим новостите около програмата Gimp?
според някои преподаватели, които ми преподаваха икономика и логистика, тяхното мнение е, че знанията всеки трябва да се подновяват, тъй като ситуацията или събитията се променят. Тенденциите при разивитието в даден отрасъл в икономиката също. Следователно трябва да се следят новостите за развитието на всяка една програма. Gimp, както Inkscape, Blender и други програми с отворен код. Следователно новостите за тези продукти са в зависимост от търсенето и предлагане на такива решения според нуждите на потребителите и професионалните компании за разработка на софтуер за обработка на векторни и растерни изображения. По принцип продуктите с отворен код са направени в полза за потребителя - от потребител за потребител. Програми като Gimp, Inkscape, Blender набират скорост макар и постепенно. Кой инвестира в разработката на свободен софтуер? Как се издържа самата общност, която е посветена в разпространяването на свободния софтуер?

1 коментар:

  1. Здравей:) Радвам се,че намерих толкова интересна информация! Сигурно ми е интересно,защото съм голям почитател на GIMP.Преди години имаше уеб сайт на GIMP на български ,където хората,които харесват програмата и работят с нея можеха да си говорят.После някой го хакна и всичко свърши.Българска работа:)Inksckape ми е много по-малко познат.Видях работите в твоето портфолио. Хубави са!:) Успех! Ще поглеждам от време на време какво ново си публикувал.

    ОтговорИзтриване